вівторок, 24 квітня 2012 р.

Дивний порядок у всьому


Дивний порядок у всьому

«Ми живемо у Всесвіті, в якій панують Закон і Порядок, а не мінливість і непередбачуваність»
Кертлі Мазер, професор геології Гарвардського університету.

Візьмемо хоча б дивну математичну впорядкованість в природі, завдяки якій з усіх хімічних елементів можливо вибудувати послідовність.
В епоху античності людям були відомі такі елементи, як золото, срібло, мідь, олово і залізо. У середні століття алхіміки відкрили миш'як, вісмут і сурму. А пізніше, протягом 18 століття, багато інших елементів.


/Files/images/2010-2011/information_items_1081.jpg
/Files/images/2010-2011/0fa6b4fddf2e3facdf00a9775b3d3ed1.jpg
Так виглядала перша періодична система

У той час російський вчений-хімік Дмитро Іванович Менделєєв прийшов до висновку, що в тому, як створені хімічні елементи, є певний порядок. А 18 березня 1869 року на засіданні Російського хімічного суспільства була прочитана його робота «Досвід системи елементів». У своїй знаменитій праці, заглядаючи в майбутнє, Менделєєв сказав: «Має очікувати відкриття ще багатьох невідомих простих тіл, подібних алюмінію і кремнію, з паєм (атомною вагою) 65-75». Менделєєв залишив вільні місця для 16 нових елементів. Коли його попросили довести свої твердження він відповів, що йому не потрібні докази і закони природи винятків не терплять і цим відрізняються від правил граматичних.

Протягом наступних 15 років були відкриті галій, скандій та германій, властивості яких точно відповідали прогнозами Менделєєва. Це підтвердило правильність його системи і принесло авторові славу. Його видатне відкриття ніколи не називалося «періодичною випадковістю» - це «періодичний закон».

Це воістину захоплююче, - зазирнувши за заслону невидимого, відкрити для себе те, що без спеціальних приладів є абсолютно недосяжним для людського зору: від крихітних атомів, молекул та живих клітин до величезних галактик! Наша незначність стає очевидною. Як всі ці факти впливають на вас? Про що вони говорять вам? Чи можете ви бачити більше того, що доступно для людського зору?

Ці питання - для роздумів.

2 коментарі: